تکنولوژی جولیتا

آلفا D.N.A

آلفا D.N.A.، برگرفته شده از تجربه ی مسابقات اتومبیلرانی، سلکتور منحصر به فرد حالت رانندگی آلفا رومئو می باشد، که با تغییر تنظیمات و کنترل موتور، ترمز ها، سیستم فرمان، گیربکس، سیستم تعلیق و پدال گاز، عملکرد خودرو را با توجه به سبک رانندگی و شرایط جاده به بهترین شکل تنظیم کرده و سازگار می نماید.

این سیستم با شرایط کاربری بسیار ساده ای در اختیار راننده می باشد، تنها کافیست تا سلکتور تعبیه شده در نزدیکی اهرم دنده را در حالت مورد نظر قرار دهد.

- در زمان انتخاب مود اسپرت (Dynamic)، سيستم های کنترل لغزش الکترونیکی با حساسیت نسبتاً پایین¬تری عمل کرده، موتور و ترمز ها سریع تر و واکنشی تر می باشند، در حالیکه عکس العمل‌های فرمان مستقیم تر، سریع تر و اسپرت تر است.
- با قرار گرفتن سلکتور در مود نرمال (Natural)، تنظیمات خودرو، به نسبت غیرفعال بوده و مصرف سوخت خودرو نیز بهینه تر خواهد شد.
- هنگامیکه سطح جاده لغزنده است، بهتر است تا مود همه‌ی شرایط آب و هوایی (All weather) انتخاب شود. این مود، به شکلی طراحی شده است که تمام دستگاه ها و سیستم های ایمنی الکترونیکی خودرو در این مود به نسبت شرایط نرمال، با حساسیست بالاتر و سریع تر عمل نمایند.

 

سیستم پیش فعالسازی ترمز (Pre-fill)
در زمان انتخاب مود اسپرت (Dynamic)، یک سیستم جدید، با نام سیستم پیش فعالسازی ترمز (Pre-fill) در خودروی جولیتا فعال می شود. این سیستم جدید با بهره گیری از امکانات سیستم VDC، قابلیت واکنش سریع تر سیستم ترمز را امکان پذیر می سازد.

هنگامیکه یونیت کنترل وضعیتی خطرناک را که در آن، نیاز به ترمزگیری سریع است، شناسایی نماید، سیستم ترمز، چند لحظه قبل از اینکه راننده عملا پدال ترمز را فشار دهد، فشرده می شود تا به این ترتیب، سریعترین واکنش ممکن در سیستم ترمزگیری، تضمین شده و در نتیجه خط ترمز خودرو کاهش یابد. 

آلفا تی سی تی (ALFA TCT)
آلفا تی سی تی (ALFA TCT) (سیستم انتقال نیروی دوآل کلاچ آلفا) یک گیربکس اتوماتیک شش /سرعته، مجهز به دو کلاچ آلفا رومئو می باشد.
این سیستم که در مدل های مجهز به موتور بنزینی 1.4 لیتری توربو مولتی ایر (170 HP MultiAir Turbo petrol 170 HP) و موتور 2.0 JTDM 175 HP، نصب شده است، توسط تکنولوژی پیشرفته ی خود، انتقال نيروى كششى به چرخ ها را در تمامی مواقع به شکلی متوالى و پیوسته‌، بدون کاهش گشتاور، تضمین می نماید.

 

سیستم های پخش صوت و تصویر

Uconnect ™ 5" Radio
شما می خواهید به آهنگهایتان دسترسی داشته و همه چیز را تحت کنترل داشته باشید. از همین روست که در آلفا جولیتای جدید، سیستم Uconnect ™، به عنوان یک سیستم استاندارد در خودرو تامین و نصب شده است. سیستم Uconnect، به عنوان یکی از سیستم های استاندارد خودرو، یک سیستم صوتی با کیفیت بالا را، با یک دسته از سرویس های مولتی مدیا و عملکردها در هم می آمیزد. به این ترتیب، به لطف صفحه ی نمایش لمسی 5 اینچی رنگی و یا سیستم تشخیص فرامین صوتی، می توانید این سیستم را تنها با لمس صفحه، یا بوسیله ی بیان فرامین صوتی، کنترل نمایید.
• شما می توانید از صفحه نمایش لمسی برای دسترسی مستقیم به تمامی عملکرد های سیستم پخش صوت استفاده نمایید: رادیوی AM/FM، سیستم پخش سی دی و دیگر سیستم های پخش انواع فایل های غیر صوتی نیز از طریق پورت USB یا سوکت AUX-in، قابل اتصال می باشند.

• همچنین می توانید سیستم تشخیص فرامین صوتی را نیز فعال نمایید.

• رابط بلوتوث امکان قرائت پیام های متنی (SMS) دریافتی در گوشی تلفن همراهتان را توسط سیستم پیام خوان (text to speech system) فراهم آورده و همچنین امکان پاسخگویی و رسیدگی به تماس هایتان را از طریق کنترل های روی فرمان را در اختیار شما می گذارد.

• با استفاده از سیستم استریمینگ صدا (Audio Streaming)، می توانید مستقیماً و بدون اتصال کابل، فایل های موسیقی و یا رادیوی تحت وب گوشی هوشمند تان را از اسپیکرهای خودرو پخش نمایید.


سیستم رادیو رهیاب
شما می خواهید به آهنگهایتان دسترسی داشته و همه چیز را تحت کنترل داشته باشید. از همین روست که در آلفا جولیتا، سیستم Uconnect، به عنوان یک سیستم نهادینه شده، در خودرو تامین و نصب شده است. این سیستم، یک سیستم صوتی باکیفیت بالا را، با یک سری از سرویس های مولتی مدیا و عملکردها در هم می آمیزد. به این ترتیب، به لطف صفحه ی نمایش لمسی 5 اینچی رنگی و یا سیستم تشخیص فرامین صوتی، می توانید این سیستم را تنها با لمس صفحه، یا بوسیله ی بیان فرامین صوتی، کنترل نمایید. در سیستم Uconnect5’’ Radio Nav، علاوه بر عملکردها و قابلیتهای Uconnect5’’ Radio، فن آوری ناوبری فوق العاده پیشرفته ی روز دنیا نیز در دسترس راننده خواهد بود.

• سیستم ناوبری داخلی ساخته شده‌ که با همکاری با شرکت TomTom®، برای تامین یک سیستم ناوبری ساده و مستقيم توسعه یافته است و با بکارگیری صفحه ی نمایش لمسی 5 اینچی رنگی و یا سیستم تشخیص فرامین صوتی، کاربری آن، حتی ساده تر نیز شده است.

• این سیستم از اطلاعات کانال پیام ترافیک (TMC)، در زمان کندی تردد خودروها و تاخیر، برای بروزرسانی در زمان واقعی استفاده می کند.

• سیستم "پیشرفته ی هدایت لین" (“Advanced Lane Guidance”) به شما کمک می کند تا از پیچیده ترین گره های ترافیکی در تقاطع ها، عبور نمایید.

• این سیستم راننده را از محل دوربین های کنترل سرعت ثابت و همچنین دوربین های کنترل سرعت متوسط (average speed cameras) و موقعیت دوربین های ثابت، مطلع کرده و هشدار می دهد.

• در سایه ی سیستم IQ Routes®، سیستم ناوبری خودرو، بهترین مسیر را بر اساس سرعت متوسط واقعی اندازه گیری شده، محاسبه می نماید.


سیستم صوتی بوز
سیستم صوتی بوز (Bose)، قادر است تا یک کیفیت پخش صوت استثنایی را، برای تمامی سرنشین های خودرو در تمامی شرایط رانندگی، تضمین نماید. سیستم Hi-Fi دارای قدرت خروجی بیش از 500 وات بوده و یک سیستم آکوستیک را ارائه می کند، که این سیستم تشکیل شده است از اسپیکرهای اصلی به اضافه ی یک ساب ووفر با آمپلی فایر دیجیتال 8 کانال برای صداهای بم که همیشه عمیق و گیرا می باشد، و همچنین یک اسپیکر مرکزی در داشبورد برای پخش و تولید صداهای زیر. تفاوتی ندارد که شما در حال گوش دادن به یک زمينه‌ نواخته شده توسط گیتار و یا یک ارکستر کامل هستید، سیستم صوتی Bose®، احساسات مشابهی را به شما منتقل می نماید که شما در هنگام گوش دادن به یک کنسرت زنده احساس می نمایید. بازساخت‌ واقعی صوت، صداهای زير بسیار شفاف، صداهای کامل باس، این امکان را فراهم می آورند که تمامی سرنشینان خودرو، خود را در احاطه ی صداها یافته و احساس نمایند که در یک محیط بسیار بزرگتر واقع شده اند زیرا این سیستم صوتی ویژه، مخصوص اتاق خودرو، شده است. برای اینکه تجربه حسی سرنشینان، حتی منحصر به فردتر شود، یک پردازنده سیگنال یکپارچه، برای اطمینان از اینکه صداهای بم در هر سطحی از بلندی صدا، بى‌عيب می باشند‌، به طور خودکار نواهای باس را تنظیم می نماید، در حالیکه یک مدار برابرساز فعال، مطلوب ترین بالانس خودکار الکترونیکی از خروجی صدا را در همه‌‍ی فرکانس ها، بالانس و وضوح عالی تن صدا در سراسر دامنه های صوتی، از بین بردن اعوجاج صوتی ناخوشایند حتی در زمان پخش قطعاتی که با صدای بلندتری پخش می شوند یا در آهنگ های فوق دینانیک را تضمین می نماید.

مکانیک

تکنولوژی و ایمنی بصورت استاندارد

اجزای تشکیل دهنده ی استاندارد آلفا جولیتا، شامل پيشرفته‌ترين‌ سیستم های الکترنیکی کنترل دینامیک و ایمنی می باشد. سیستم پیشرفته ی تعلیق جلو از نوع مکفرسون و سیستم تعلیق عقب یکپارچه مولتی لینک به شکلی طراحی شده اند تا تعادلی و پایداری بی نقصی را، حتی در بدترین شرایط بی تعادلی، در خودرو تامین نمایند. علاوه بر این، جولیتا با توجه به مجهز بودن به آلفا DNA، بهترین شرایط ممکن برای یک رانندگی ایمن را با امکان انتخاب سه حالت/مود: اسپرت (Dynamic)، نرمال (Natural) و همه¬ی شرایط آب و هوایی (All weather)، برای شما مهیا می سازد.

تمامی این سیستم ها، پایداری، عملکرد و ایمنی اصيل‌ ویژه ی آلفا رومئو را تضمین می کنند. سیستم تعلیق پیشرفته ی جولیتا، خود نشانه ایست بر قابلیت دوگانه ی آن: خودرویی اسپورت و جذاب، در عین حال کاملا قابل کنترل و راحت.


سیستم فرمان اکتیو دوال پینیون
این سیستم فرمان، نسل جدیدی از سیستم های فرمان می باشد که به صورت ویژه برای تضمین رضایت رانندگی با جولیتا، که آلفا رومئو به آن مشهور است، طراحی و تولید شده است. مزایای این سیستم عبارتند از:

- قابلیت هدایت مستقیم و حساس در هر شرایط از رانندگی

- یکپارچگی کامل با سیستم های کنترل دینامیک خودرو و با آلفا DNA

- راحتی فوق العاده در رانندگی، به دلیل سیستم کمکی متغیر فرمان

- قابلیت هدایت بسیار آسان در زمان تردد در شهر و در طول زمان پارک خودرو، با توجه به شعاع گردشی معادل تنها 10.9 متر

- کاهش مصرف سوخت به میزان 3 درصد، در مقایسه با سیستم های معمول


طراحی و ساخت
طراحی و ساخت کاملا جدید آلفا جولیتا به شکلی پی ریزی شده است تا، انتظارات سخت پسندترین مشتری ها از نظر پایداری، سرعت و ایمنی را برآورده سازد. این شیوه ی طراحی و ساخت جدید، هم یک عملکرد دینامیک استثنایی و هم سطح بالایی از راحتی سواری را تضمین می کند، و این همه در سایه ی راه حل های فنی بهبود داده شده برای سیستم تعلیق، سیستم فرمان نسل جدید، یک ساختار سبک و محکم که با استفاده از موادی مانند فولاد تقویت شده، آلومینیوم و تکنیک های تولید با آخرین تکنولوژی دنیا، ایجاد شده اند. در دورانی احاطه شده توسط بسیاری از علامت های سوال، جولیتا به عنوان یک معیار جدید ایجاد و ارائه شده است. این خودرو دارای طراحی و ساختی کاملاً جدید و منحصر بفرد می باشد. طراحی که بر پایه ی تجربه ی طولانی آلفا رومئو در مهندسی، بنا شده است و نتیجه ی آن آخرین تکنولوژی موجود دنیاست. در مقایسه با نسل های قبلی، کل طراحی و ساخت این خودرو دوباره طراحی شده است و با استفاده از نوآورانه ترین مواد: چون آلومینیوم، منیزیم و فولاد تقویت شده، قدرت، استحکام بسیار بالا و کیفیت با کاهش وزن در هم آمیخته اند. خروجی و نتیجه ی تاکید بر سبک بودن خودرو، در این نوع طراحی و ساخت، عملکرد و قابلیت شتابگیری فوق العاده ی آن، به علاوه ی افزایش توان ترمزگیری، می باشد. سینی کف جدید در نوع خود، یک سیستم واقعی می باشد که به شکلی هم کوش در تعامل و همکار با هر جزء مکانیکی و الکترونیکی مستقل در خودرو بوده و چابکی، ایمنی و راحتی سواری را تضمین می کند.

ایمنی

ایمنی پنج ستاره

آلفا رومئو جولیتا، برای تامین ایمنی و حفاظت کامل از راننده و سرنشینان خودرو طراحی شده است. قابل توجه است که این قابلیت از طریق انجام بیش از 15000 ساعت تجزیه و تحلیل های مجازی، 100 تست تصادف، 150 تست در پیست شرکت HyGe و بیش از 100 آزمایش بر روی قطعات سیستم ایمنی و زیرسیستم های مربوط به آن، عملی شده است.

5 ستاره ی ایمنی از یورو NCAP

آلفا رومئو جولیتا موفق به دریافت رتبه ی معتبر پنج ستاره ی ایمنی یورو NCAP شده است. این رتبه ی معتبر خود دلیلی محکم برای تایید توجه آلفا رومئو به تمام جنبه های مربوط به حفاظت و ایمنی می باشد. علاوه بر این، کسب رتبه ی 5 ستاره ی ایمنی یورو NCAP با توجه به اینکه از سال 2009 یورو NCAP، طرح جدیدی متشکل از چهار حوزه ی ارزیابی را که به طور همزمان مورد بررسی قرار میگیرند، اجرایی کرده است، دارای اهمیت و اعتبار بیشتری می باشد. این حوزه ها عبارتند از: ایمنی سرنشین های بزرگسال، ایمنی سرنشین های خردسال، حفاظت و ایمنی عابر پیاده و اجتناب از آسیب و عملکرد های پیشگیرانه مانند، سیستم یادآوری و هشدار کمربند ایمنی، ESP و سیستم محدود کننده ی سرعت.

ایمنی فعال
طراحی و ساخت جولیتا، کاملاً جدید بوده و به شکلی انجام گرفته است تا سیستم های ایمنی مختلف را به حداکثر درجه ی ممکن بهبود داده و تلفیق نماید. تمامی سیستم ها و جنبه های ایمنی خودرو از شاسی و سیستم تعلیق گرفته تا سیستم ترمز و فرمان، برای تضمین حداکثر امکان کنترل، در تمامی شرایط، تا حد ممکن تقویت شده اند. سیستم کنترل عملکرد دینامیک خودرو (VDC) به عنوان یک سیستم استاندارد، در تمام مدل های جولیتا نصب بوده و با آلفا DNA (مودهای اسپرت (Dynamic)، نرمال (Natural) و همه‌ی شرایط آب و هوایی (All weather)) تقابل داشته و به این ترتیب استراتژی های عملکرد سیستم را تلفیق کرده، پارامترهای عملیاتی موتور، گیربکس، سیستم فرمان و دیفرانسیل الکترونیکی Q2 را تنظیم می نماید. سیستم های DST (کنترل دینامیک گشتاور فرمان) و پیش فعالسازی ترمز (Pre-fill) نیز در جولیتا ارائه شده اند. سیستم پیش فعالسازی ترمز که در زمان انتخاب مود دینامیک ، فعال می باشد، قابلیت واکنش سریع تر سیستم ترمز را امکان پذیر ساخته و در اختیار راننده قرار میدهد، سیستم DST، نیز با ارسال یک پالس به غربیلک فرمان، راننده را به مانور صحیح در شرایط اضطراری برمی انگيزد.


ایمنی غیرفعال
سیستم ایمنی جولیتا، که برای کسب حداکثر امتیاز و رتبه ی یورو NCAP طراحی شده است، ظرفیت جذب ضربه در تصادف از جلو را افزایش داده و هر دو نیروی اینرسی و نفوذ کننده به داخل اتاق خودرو را کاهش می دهد. عملکرد سیستم ایمنی جولیتا، توسط بکارگیری سیستم های زیر تضمین شده است: شش عدد ایربگ، کمربند های ایمنی سه نقطه ای دارای سیستم پیش کشاننده ی دو مرحله‌ای، محدود کننده‌های نیرو (که از نیروی منتقل شده توسط کمربندهای ایمنی به سینه ی سرنشین می‌کاهند)، مدول پدال تاشو و ستون فرمان کشویی با قابلیت جمع شدن در صورت رخداد تصادف از جلو، سیستم پیش‌کشاننده ی پشتی محافظ گردن (سیستم ضد واخوردگى‌ گردن‌ در تصادف) نسل دوم و اتصالات مخصوص نصب صندلی کودک، نوع ایزوفیکس (Isofix). تمامی این موارد، افزایش میزان حفاظت مطلوب تر از سرنشینان را تضمین می نمایند.


ایمنی پیشگیرانه
در چراغ های جلوی آلفا جولیتا، از لامپ های LED استفاده شده و این خودرو به چراغ های حرکت در روز مجهز می باشد، که به طور خودکار چراغ های کوچک خودرو با استارت آن، روشن می نماید. چراغهای عقب و ترمز نوع LED، با توجه به زمان بسیار کم فعال و روشن شدنشان، میزان ديدپذيرى و ایمنی خودرو را نسبت به لامپ های معمولی، افزایش می دهند.


سیستم نظارت بر فشار باد تایرها (TPMS)
کل مدلهای جولیتا به سیستم نظارت بر فشار باد تایرها (TPMS)، به عنوان یک سیستم استاندارد، مجهز شده اند. این سیستم الکترونیکی بر فشار باد تک تک تایرها نظارت داشته و در صورت هر گونه افت فشار، راننده را مطلع می نماید. استفاده از این دستگاه، دارای مزایایی از هر دو لحاظ ایمنی و بهینه سازی مصرف سوخت و همچنین مدیریت طول عمر تایرها می باشد. رانندگی با تایر های کم باد، علاوه بر اینکه باعث افزایش زمان و خط ترمز شده و به این ترتیب باعث کاهش میزان پایداری خودرو شده، با تسریع روند فرسودگی تایر، باعث افزایش اصطکاک غلتشى تایرها و در نتیجه افزایش مصرف سوخت خودرو می شود.

 


آلفا و محیط زیست
جولیتا و محیط زیست

جولیتا تنها یک اولویت دارد: احترام به محیط زیست از همین رو، موتورهای انواع مدل های جولیتا، دارای حداقل استاندارد یورو 5 می باشند. موتور بنزینی مجهز به سیستم انقلابی مولتی ایر همچنان که دستیابی به توانی بالا را ممکن می سازد، کاهشی در حدود 10 درصد را در تولید گازهای آلاینده و مصرف سوخت، نسبت به موتور های معمولی، تضمین می نماید. تمامی خودروهای تولید در این کلاس، به سیستم استارت استاپ مجهز می باشند: سیستمی که خاموش کردن و راه اندازی مجدد خودکار موتور خودرو را در ترافیک شهری مدیریت می نماید. نمایشگر پیشنهاد تعویض دنده نیز زمان تعویض دنده را پیشنهاد داده و بازده موتور را بهبود بخشیده و باعث کاهش مصرف آن می شود.