تاریخچه آلفارومئو :


24 ژوئن 1910 میلادی ، شرکت خودرو سازی Anonima Lombarda Fabbrica di Automobili با نام اختصاری A.L.F.A در محل قدیمی کارخانه اتوموبیل‌سازی "داراک" در منطقه پورتلو شهر میلان ایتالیا نام خود را در تاریخ خودروسازی به ثبت رساند.

کارخانه با سرمایه‌گذاری اولیه "الکساندر داراک" ، تاجر و صنعتگر فرانسوی، و سرمایه گذاری برخی از بازرگانان ایتالیایی ، با هدف تولید و عرضه خودرو‌های اسپرت لوکس آغاز به کار کرد.

نخستین خودرو آلفا در همان ماه‌های آغازین فعالیت شرکت توسط پدر طراحی آلفا "جوزپه مروسی" طراحی و ساخته شد. نام این خودرو 1910 24 HP بود که توانست نخستین نماینده آلفا در مسابقات سرعت باشد. نخستین رانندگانی که افتخار رانندگی با این اعجوبه آلفا را پیدا کردند ، فرانچینی و رونزونی بودند که با ALFA HP در مسابقات سرعت شرکت کردند. مدل جدید ALFA HP با برخورداری از موتوری با سیلندر دو تکه با 6082 سانتی متر مکعب حجم ، می توانست در دور موتور 2400 دو در دقیقه رقم جالب 82 کیلومتر در ساعت را به ثبت برساند.

آلفا با این محصول خود در میادین مسابقه خوش درخشید و در رقابتی که کمی پس از پایان جنگ جهانی اول برگزار شد ، موفق به کسب مقام نخست شد و توانست نام خود را در تاریخ مسابقات سرعت به عنوان نخستین قهرمان مسابقات فرمول یک F1 دنیا به ثبت برساند.

آگوست 1915 ، یکی از ایام سرنوشت‌ساز و تأثیرگذار در تاریخ آلفا به شمار می‌رود ، در این تاریخ سهام‌دار اصلی شرکت "نیکولا رومئو" فامیل خود را پسوند نام شرکت قرار داد و از آن تاریخ تا به حال نام " آلفا رومئو" در تاریخ خودرو‌سازی دنیا ثبت گردید.

دهه 1960 تا 1970 میلادی آلفارومئو با تولید مدل های مختلفی از خودرو‌های اسپرت جایگاه خود را در میان خودروسازان بیش از پیش مستحکم ساخت.
مدل های GIULIA TZ و ALFA SPIDER از جمله مدل‌هایی بودند که توانستند علاقمندان بسیاری را به خرید محصولات آلفارومئو جلب کنند.
در سال 1986 میلادی و همزمان با بروز برخی بحران‌های مالی در اروپا ، سهام‌داران آلفارومئو با پیشنهاد خرید شرکت توسط بزرگترین خودروساز ایتالیا "فیات" پاسخ مثبت دادند تا به این ترتیب آلفارومئو وطیفه خطیر تولید خودرو‌های اسپرت لوکس فیات در سایز کوچک را بر عده بگیرد و در کنار خودروسازان مطرحی مانند فراری ، مازراتی و لانچیا قرار گیرد و خانواده خودروسازان ایتالیا را تشکیل دهند.

در سال 2005 میلادی ، بر اساس تصمیم تیم فنی فیات با هدف تولید خودرو‌های لوکس اسپرت ،‌ دو شرکت آلفارومئو و مازراتی با یکدیگر وارد همکاری شدند ، این همکاری تا آنجا ادامه پیدا کرد که بسیاری از برنامه ریزی های استراتژیک ، روابط فیمابین ، پلت‌فرم ، موتور و حتی در برخی بازار‌ها نمایندگان فروش دو شرکت با هم یکسان شدند.

سال 2007 میلادی ، گروه خودرو‌سازی فیات با معرفی 4 شرکت اصلی خود : "FIAT AUTOMOBILE S.P.A"‌، "ALFA ROMEO AUTOMOBILE S.P.A"‌ ، "LANCIA AUTOMOBILES S.P.A"‌ و "FIAT LIGHT COMMERCIAL VEHICLES S.P.A" این چهار شرکت را به عنوان شرکت‌های اصلی گروه خودروسازی فیات معرفی کرد.

طی بیش از 100 سال اخیر ،‌آلفارومئو با ارائه مدل‌های مختلف خودرو های اسپرت به بازار ، به همگان اثبات کرد که همواره یکی از 5 شرکت برتر دنیا در عرصه طراحی و تولید خودرو‌های لوکس اسپرت در دنیا بوده ، هست و خواهد و بسیاری بر این باور هستند که آلفا رومئو با معرفی مدل‌هایی مانند GIULIA‌، SPIDER‌ ، ALFASUD‌ ، 145‌، 159 و 8C COMPETZIONE به همگان ثابت کرد که می‌تواند با استفاده از هنر ناب ایتالیااز یک سو و از سویی دیگر تکنولوژی منحصر به فرد مهندسی ایتالیایی در میان خودروسازان مطرح دنیا خود را به عنوان یکی از رقبای سرسخت مطرح کند.
امروز با ارائه مدل‌های جدیدی مانند MITO و GIULIETTA و در آینده نزدیک با ارائه مدل‌هایی مانند 4C ، برگی دیگر در دفتر خودروسازی روز دنیا رونمایی شده است و آلفارومئو به عنوان یکی از مطرح ترین خودروسازان دنیا ، سعی می کند تا با ارائه مدل‌های جدید هموراه در اوج باقی بماند.